Masaż tajski jest jedną z najbardziej dogłębnych form masowania ciała. Stosowane w nim techniki łączą w sobie kilka elementów, począwszy od akupresury, a więc uciskania odpowiednich punktów na ciele, przez pasywną jogę i rozciąganie, aż po refleksologię. W Tajlandii stanowi on formę starożytnego klasycznego masażu, określanego mianem ,,nuat phaen boran”. Skąd się on wywodzi? Kiedy i przez kogo został zapoczątkowany?
Kilka słów o masażu tajskim
Twórcą masażu tajskiego jest Shivago Komarpaj, lekarz buddy z czasów 500 lat przed naszą erą. Patrząc jednak na jego historię, ta jest zdecydowanie bardziej skomplikowana, bowiem łączy ona w sobie wiele elementów, tworzących całą filozofię masażu tajskiego. Jest on mieszanką wpływów kultur z Chin, z Indii, jak również i z południowoazjatyckich państw. Skupia na sobie także jogę, buddyzm oraz Ajurwedę. Główny nurt tej formy masowania ciała sięga swoich korzeni do różnych zakątków Syjamu, jednak dziś coraz więcej osób odchodzi od jego tradycyjnej formy, znacząco zmieniając ogólną koncepcję. W chwili obecnej za najlepszą szkołę masażu tajskiego uważa się Królewską Akademię Masażu w Chiang Mai, która to ma wielowiekową tradycję, ogromną ilość zainteresowanych, niezwykle bogate w swoim przekazie kursy.
Praktyki masażu tajskiego
Choć nie wszystkie rzeczy, które działy się przed naszą erą, jesteśmy w stanie dokładnie opisać, to jednak wiele faktów pozwala nam połączyć pewne elementy w jedną układankę. Stąd też tak wiele informacji o masażu tajskim i jego wielu płaszczyznach oddziaływania na ciało, które to dziś stworzyły prawdziwą potęgę, jeśli chodzi o niekonwencjonalne sposoby leczenia. A co wiemy jeszcze na jego temat oprócz tego, że był on wykonywany przez lekarza Shivago, który leczył buddę i jego uczniów?
Przez stulecia masaż tajski praktykowany był głównie przez mnichów w klasztorach, które nazywano Watami. Następnie zaczął był też praktykowany przez wioskowych uzdrowicieli i przekazywany w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Masaż tajski w Tajlandii był jedną z czterech gałęzi medycznych. Obok niego wyróżnić można bowiem również ziołolecznictwo, dietetykę i praktyki rytualne.
Jeśli chodzi o Europę, pierwsze informacje odnośnie masażu tajskiego pojawiły się w roku 1960, w których to opisywane były relacje francuskich syjamskich lekarzy. Mówiły one o stosowaniu praktyk, w których główny nacisk kładziono na ugniatanie odpowiednich części ciała stopami.
Filozofia masażu tajskiego
Aby móc zrozumieć, czym tak naprawdę jest masaż tajski, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego filozofię, która jest kluczem do całego sukcesu. Tajowie są zdania, iż ciało człowieka wypełnione jest cząsteczkami. Nazywają je ,,lom” lub ,,powietrze”. To najpierw wdychamy do płuc, a następnie dociera ono do wszelkich kanalików ludzkiego ciała, określanych jako ,,seny”. W masażu tajskim to właśnie te kanaliki zwane senami odgrywają nadrzędną rolę, bowiem to na nich masażysta skupia swoją uwagę, stosując odpowiednie techniki uciskowe i rozciągające. Podstawą filozofii w wielkim skrócie jest stymulacja senów i przekierowywanie lom w odpowiednie miejsca, poprzez ciało, aż do samej głowy.
Pisma dotyczące masażu tajskiego
Pierwsze zapiski zostały sporządzone na liściach palmowych. W czasach jednak najazdów i okupacji birmańskiej zostały one zniszczone, aż w końcu król Rama III w 1832 roku nakazał sporządzanie kamiennych tablic, na których to zostały wyryte niezbędne informacje dotyczące masażu tajskiego. To, co w sposób szczególny stanowi sedno tych pism, to dokładny opis przebiegu linii energetycznych, jak również i związanych z nimi procedur.
W 1985 roku rząd Tajlandii powołał do życia ,,Projekt Ożywienia Tajskiego Masażu”, którego celem było wprowadzenie go na dużą skalę na nowo w życie i pełna jego popularyzacja. W chwili obecnej znajdziemy wiele szkół, w których to można czerpać od najlepszych naukę dotyczącą tej właśnie formy masażu, jaka cieszy się niezwykle dużą popularnością i w Tajlandii i na całym świecie.
Masaż tajski – w kilku słowach podsumowujących
Choć tak naprawdę trudno jest ustalić korzenie masażu tajskiego, bowiem dawniej wszelkie ważne i istotne kwestie przekazywane były w formie ustnej, to jednak kilka wzmianek z kultury indyjskiej, chińskiej, a także buddyzmu, jogi i Ajurwedy pozwoliły stworzyć obraz tego masażu, jaki narodził się około 2500 lat temu. Dawniej nie stosowano medycyny takiej, jaką zna nasz współczesny świat. Ludzie leczyli się za pomocą ziół, akupunktury, terapii manualnych, czy też działań związanych z koncepcją krążenia energii. W chwili obecnej coraz większa część ludzi odchodzi o konwencjonalnych form leczenia i skupia się właśnie na tych niekonwencjonalnych, które zdobywają swoich zwolenników i które to praktykowane są na coraz większą skalę. Jeśli chodzi o masaż tajski, ten wciąż jest uważany za jedną z najbardziej skutecznych form leczenia człowieka, z uwzględnieniem nie tylko samego ciała, ale przede wszystkim i ducha.