W każdej kulturze, w każdej nauce, w myśli, istotne znaczenie odgrywa filozofia i religia. To one wyznaczają konkretne zasady, skupiają się na określonych wizjach, przekazują cenne myśli, pozwalają kierować swoim życiem w oparciu o wyznaczony światopogląd. TAO jest podstawowym pojęciem filozoficznym w kulturze chińskiej. TAO oznacza drogę…
Początki taoizmu
Za twórcę taoizmu uważa się Lao – Tse, w Europie określanego jako Laozi. To on właśnie stworzył taoizm, tradycyjny chiński system filozoficzny i religijny. Jego początki sięgają VI w.p.n.e w przypadku TAO filozoficznego i II oraz III w. n.e, jeśli chodzi o TAO religijny. Głównymi księgami taoizmu są Daodejing i Zhuangzi. Bez wątpienia TAO stanowił obok konfucjanizmu jeden z najważniejszych systemów filozoficzno – religijnych w Chinach.
W TAO nie ma konkretnych elementów kultu, nie znajdziemy tutaj kapłanów. Taoizm tworzą przede wszystkim ludzie i wielu z nich uważanych było za przodowników, ideałów, do których dążyły kolejne i następne pokolenia. Wiele z przekazywanych informacji występuje w formie bajek, bo te pozwalają od najmłodszych niemal lat zaszczepiać w dzieciach już najważniejsze zasady, jakimi powinniśmy kierować się w życiu. To stanowi więc priorytet i na tym właśnie należałoby się skupić w pierwszej kolejności. W naszej kulturze też są bajki, które oprócz historyjki o zwierzątkach niosły za sobą odpowiedni przekaz. Wiemy, że ,,Brzydkie Kaczątko” to bajka o ptaszku, który zamienił się w łabędzia, ale jednocześnie i zdajemy sobie dzięki niej sprawę, że wygląd zewnętrzny tak naprawdę nie jest najważniejszy, bo dużo bardziej istotne są wartości duchowe i emocjonalne. Tak samo też jest w TAO. Bajki i legendy pokazują, jak wygląda świat i jak w tym świecie być mądrym, spokojnym i co najważniejsze – szczęśliwym człowiekiem.
Na czym opiera się TAO filozoficzny?
To jeden z kierunków klasycznej filozofii chińskiej. Skupia na sobie to wszystko, co związane jest z Dao, a więc z esencją wszechświata. To w filozofii tej właśnie uważa się, że wszechświat jest podstawą wszelkich toczących się zmian i to na nim właśnie należy w pełni się skupić. Istotne znaczenie ma tutaj rozwój duchowy, dzięki któremu właśnie można uzyskać pełną harmonię z Dao. Co jeszcze? Bez wątpienia w TAO, bardzo ważną rolę odgrywa także wu wei, opierające się na działaniach bez wysiłku z harmonią własnego ciała. Uważa się, że człowiek powinien akceptować wszystko, co związane jest z działaniem nurtu wszechświata. Jeśli będzie żył z nim w pełnej harmonii, będzie człowiekiem szczęśliwym. Ale czy to wszystko? Oczywiście, że nie! kwintesencją TAO jest również i PU – własna, naturalna moc, jaką należy w sobie odnaleźć, by móc akceptować wszystko, co daje nam świat i czerpać z tego maksymalną radość i szczęście.
Warto z pewnością poznać TAO nieco bliżej, by zrozumieć jego sens, bo wiele myśli, jakie niesie za sobą ta filozofia i ta religia, mogłoby stanowić wartości, jakimi każdy z nas powinien kierować się we współczesnym świecie, w świecie, w którym jest dużo zła, nienawiści, przemocy i braku wiary w jakiekolwiek ideały.
Na czym opiera się TAO religijny?
Taoizm religijny opiera się na połączeniu filozofii TAO i wierzeń ludowych oraz magicznych. Skupia się na między innymi na jedności zasad yin i yang, które to razem stanowią podstawę harmonii świata, w jakim żyjemy. Bardzo duże znaczenie w tej religii przykłada się między innymi do pięciu żywiołów, a więc do wody, drzewa, ognia, ziemi, jak również i metalu. Co istotne, z taoizmem religijnym łączy się również i wiele innych elementów, w tym między innymi medycyna chińska, wewnętrzne style walki, alchemia czy zasady feng shui.
Współczesny taoizm – do czego dąży?
Jak wiadomo, religia i filozofia wciąż się zmienia i ewoluuje. Każda opiera się na określonych zasadach, ale niejako i dostosowuje się do czasów, w jakich każdy z nas żyje. Na czym więc dokładnie polega współczesne TAO? Do czego dąży? Co wyznacza? Z pewnością w całości taoizmu główną kwestią jest dążenie do ideału. Tak naprawdę każdy z nas ma swój ideał, gdzieś głęboko w głowie, który ceni, który jest dla niego ważny i istotny, do którego chciałby się zbliżyć. To, co na pewno jest trudne w całej tej filozofii, to przede wszystkim jedna rzecz – ideał od dziesiątek lat się nie zmienił, ale zmieniły się czasy, w jakich przyszło nam żyć. To wszystko sprawia, że trudno jest praktykować pewne zasady, jeśli wszystko to, co nas otacza, znacząco różni się od tego, co znane było dziesiątki lat wcześniej.
Dawniej ludzie żyli w lasach. Cieszyli się przyrodą, spokojem, nie mieli tylu stresów, nerwów i zmartwień. Jak więc być w tym wszystkim taistą, jeśli świat rządzi się zupełnie innymi prawami i skupia się na zupełnie innych zasadach? Trudno jest praktykować rzeczy, które były ważne w latach przed naszą erą, odnosząc się w nich do współczesnego świata. To wszystko więc sprawia, że TAO w dużej mierze zanika, aczkolwiek znajdą się takie osoby, które dalej próbują zasadami tej filozofii i religii żyć.